Το Έργο

Το aldiso αποσκοπεί στην ανάπτυξη ενός Ψηφιακού Εργαλείου Ετοιμότητας για τα σχολεία ώστε να είναι σε θέση να ανταποκρίνονται αποτελεσματικά στις ψυχο-κοινωνικές και εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών με αναπηρία (ΜμεΑ) σε περιόδους πανδημίας.

Η ανάπτυξή του έργου aldiso περιλαμβάνει:

Aξιολόγηση αναγκών μαθητών με αναπηρίες και των οικογενειών τους,

Aξιολόγηση αναγκών και δυνατοτήτων εκπαιδευτικών οργανισμών ως προς τη διαχείριση της πανδημικής κρίσης.

Xαρτογράφηση εθνικών στρατηγικών.

Kαταγραφή αποτελεσματικών στρατηγικών σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Σύνθεση των ανωτέρω σ’ ένα λειτουργικό Σχέδιο Ετοιμότητας.

aldiso_site (1)
aldiso_site (3)

Επιμέρους στόχοι του έργου

• Καταγραφή και ανάδειξη των αναγκών των μαθητών και μαθητριών με αναπηρία και των οικογενειών τους κατά τη διάρκεια της πανδημίας.
  • Χαρτογράφηση των υπαρχουσών στρατηγικών και πρακτικών ανταπόκρισης στις ανάγκες των μαθητών και μαθητριών με αναπηρία και των οικογενειών τους..
  • Διερεύνηση και αξιολόγηση του επιπέδου ετοιμότητας εκπαιδευτικών οργανισμών (γενικής και ειδικής αγωγής) ως προς την ανταπόκριση των αναγκών των μαθητών και μαθητριών με αναπηρία και των οικογενειών τους κατά τη διάρκεια της πανδημίας.
  • Ανάπτυξη και αξιολόγηση ‘Σχεδίου Ετοιμότητας’ (PPT: Preparedness Plan Tool) για εκπαιδευτικούς οργανισμούς ώστε να ανταποκριθούν στις ανάγκες των μαθητών και μαθητριών με αναπηρία.
  • Δημιουργία κοινότητας ειδικών που υποστηρίζουν την υλοποίηση του ‘Σχεδίου Ετοιμότητας’.
  • Διάχυση και διάδοση των αποτελεσμάτων του έργου.

Ερευνητική Ομάδα

Αναστασία Βλάχου, Επιστημονική Υπεύθυνη
Καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ΕΚΠΑ,
anavl@eds.uoa.gr